Ders Çalışırken Dikkatiniz Mi Dağılıyor?

stres-ders

Ders Çalışırken Dikkatiniz Mi Dağılıyor?

Ders çalışırken en büyük problem herkesin bildiği dikkat dağınıklığı. Çoğu öğrenci bilgisayarla,  konu anlatımlı kitaplarla ya da direkt test kitaplarıyla çalışıyorlar. Ders çalışırken verim almak çok önemlidir ve dikkatiniz dağıldığında verim almanız imkansızdır. Veriminizi arttırmak ve ilgi odağınızı toplamak istiyorsanız devam edelim.

Dikkatim Neden Dağılıyor?

Bu sorunun cevabını çoğu öğrenci bilmiyor. Bu yazıda kesinlikle cevaba ulaşabileceksiniz.

1-Büyük bir ihtimal çalışma masanız gereksiz eşyalarla dolu ve dağınık,

2-Ders çalışmaya tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz,

3-Müzik dinleyerek çalışıyorsanız, yanlış müzik seçiyorsunuz,

4-Kendinizi zorluyorsunuz,

5-Bilgisayarda çalışıyorsanız masaüstünüz dağınık veya ilginizi dağıtan sevdiğiniz oyunlar dikkatinizi dağıtıyor olabilir.

 

Dikkatimi Nasıl Toparlarım?

 

1-Bir çalışma masanız varsa;

Masanızın bir düzene ihtiyacı var. Çünkü ders çalışırken beyin farklı şeylere odaklanabilir. Dağınıksa kesinlikle derse başlamadan önce toplamalısınız. Yoksa biliyorsunuz ki dersin tam ortasında masa toplamaya çalışılıyor ve tüm odak yok oluyor.

 

Masanıza renkli kalemler ile dolu olan bir düzenleyici veya kalem kutusu yerleştirebilirsiniz. Renkli post-it’lerden bol bol kullanabilirsiniz. Masanızda sadeliğe daha çok önem veriyorsanız rengarenk olmasına gerek yok. Masanız size ders çalışma fikrini çağrıştırsın yeter. Bunun gibi dersi çağlıştıracak eşyaları masanızda bulundurmanız sizi çalışmaya itecek.

 

2-Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız;

Masanıza her gün derse başlamadan önce veya bir önceki günden neler yapmanız gerektiğini belirten ufak notlar alıp masanıza yerleştirmeniz sizi daha olumlu etkileyecek.

Mesela sınavınız varsa; sınav olacağınız dersle ilgili ilk başta not çıkartmak, Ufak bir tekrar yapmak, 1-2 test ile çalışmayı sonlandırmak gibi. Programı çeşitlendirip değiştirme işlemi zaten sizin bileceğiniz iş.

3-Müzik dinleyerek çalışıyorsanız;

Dediğim gibi büyük bir ihtimalle yanlış müzikler seçiyorsunuz. Şöyle ki dinlediğiniz müzikler her zaman dinlediğiniz sevdiğiniz müzikler olunca istemeden söyleyip, dans edip, müziğe kapılıyorsunuz.

Seçeceğiniz müzikler sizi bunaltmamalı, fazla da coşturmamalı. Odak toplayan ve zihni rahatlatan müzikler olmalı. Çoğunlukla bunlar “study music”  başlıklı olan 3-4  saatlik müzikler oluyor. Ve emin olun ki işe yarıyor.

4-Kendinizi çalışmaya zorluyorsanız;

Bu kendinize yapacağınız en kötü hamle olabilir. Çünkü biz insanlar olarak zorla iş yapmayı sevmeyiz. İstemediğiniz anlarda kendinizi zorlayarak ders çalışırsanız beyniniz dersi almaz. Verimsiz bir çalışmanın en büyük nedeni de budur. Kendinizi en başta çalışmak için motive etmeniz gerekir.

Eğer sevmediğiniz bir ders olsa bile bunu eğlenceli hale getirmek daha faydalı olacaktır. Pomodoro tekniğini kullanarak her 25 dakikanın sonunda 5 dakikalık molalarınıza ödüller koyabilirsiniz. Böylelikle hem ilginiz artacak hem de daha da verim alacasınız.

5-Bilgisayar masaüstünüz dağınık ve dikkatinizi dağıtıyorsa;

Aslında bunun çözümü gayet basit. Bunun için lafı pek gevelemeyeceğim. Yeni bir tertemiz oturum açıp ders çalışırken o otrumu kullanark odağınızı kaybetmemenizi sağlayabilirsiniz.

 

Ve  işte bu kadar! Artık gerçekten verim alarak ve dikkatinizi dağıtmadan ders çalışmanın ne kadar kolay olduğunu öğrendiniz. Ders çalışmanız gerekiyorsa sitemizdeki ders notlarını indirerek yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.. Sınavlarınızda bol başarılar dileriz.